Italiensk After Work, hummerpremiär och helglunch i Lysekil
Hösten har fått en härlig start på Norra Hamnen 5. Tack till alla er som kom på säsongens första After Work! Familjer som startar fredagsmyset, kollegor som rundar av arbetsveckan och vänner som samlas över god mat – det är ni som skapar stämningen hos oss.
Den här veckan, 21–27 september, välkomnar vi er till italiensk After Work, helglunch och starten på våra fyra veckor med hummer- och höstmeny. Samtidigt drar Lysekils kulturdagar igång, så det finns flera anledningar att planera en hösthelg i Lysekil.
After Work med italienskt tema fredag 25 september
På fredag dukar vi upp en buffé med italienska smaker. Här samsas pasta och krämiga såser med fräscha sallader, focaccia och kallskuret. Välkommen med familjen, arbetskamraterna eller kompisgänget för en avslappnad start på helgen.
På buffén hittar ni bland annat:
- Gnocchi med röd pesto och parmesan.
- Tortellini fylld med ricotta och spenat, med krämig tryffelbechamel.
- Linguine med tomatsås och parmesan.
- Oumph.
- Caprese och caesarsallad, med kyckling och krutonger separat.
- Kronärtskocksdip och focaccia.
- Tre sorters kallskuret och oliver.
After Work serveras fredag 25 september kl. 17.00–19.00. Fler fredagar att samlas kring hittar ni i vår evenemangskalender.
Hummerpremiär i Bohuslän – fyra veckor med höstens smaker
Första måndagen efter den 20 september är en efterlängtad dag längs Bohuskusten. I år infaller hummerpremiären den 21 september, och hos oss blir den startskottet för fyra veckor med en särskild hummer- och höstmeny.
Menyn serveras i fyra serveringar som ett tillägg till vår ordinarie meny. För den som vill kombinera maten med passande viner finns ett noga utvalt vinpaket.
Vill ni njuta av havets svarta guld serverar vi också svensk hummer på två sätt: klassiskt kokt eller gratinerad. En god anledning att samla någon ni tycker om till en höstmiddag på Norra Hamnen 5.
Helglunch i Lysekil den 26–27 september
Ta en paus under helgens utflykt eller låt en lång lunch bli dagens plan. På lördag och söndag serverar vi helglunch kl. 12.00–16.00, med både fisk och en omtyckt husmansklassiker på menyn.
Veckans fisk
Lax med hollandaisesås, sugarsnaps, rädisa, selleri, kokt potatis och citron.
Helgens kött
Köttbullar med gräddsås, rårörda lingon, pressgurka, potatispuré och persilja.
Ni hittar aktuella serveringstider på sidan Öppettider.
Kombinera restaurangbesöket med kultur och upplevelser
Fredag den 25 september inleds Lysekils kulturdagar med en kostnadsfri familjefest i Havsbadsparken. Området öppnar kl. 17.30 och scenprogrammet börjar kl. 18.00, med bland andra Tobbe Trollkarl, Erik Segerstedt och Kodjo Akolor. Läs mer om kvällens program hos Lysekils kommun.
För er som stannar över helgen kan lunchen hos oss bli en del av en dag med promenad på Stångehuvud eller ett familjebesök på Havets Hus. Fler utflyktstips finns hos Upplev Lysekil.
Fler mat- och dryckeskvällar på NH5 i höst
Höstkalendern bjuder på flera tillfällen att upptäcka nya smaker och lära sig mer tillsammans.
30 september – Winemakers Dinner med Domaine Laroche
Audrey från Domaine Laroche i Chablis gästar oss för en kväll med viner från producenten och en middag anpassad till glasens innehåll. Läs mer om Winemakers Dinner.
24 oktober – Rom och choklad med Per Norling
En provning där vi utforskar hur olika sorters rom och noggrant utvald choklad samspelar. Per guidar oss genom smakerna under en avslappnad och lärorik kväll. Läs mer om rom- och chokladprovningen.
11 november – Vinprovning med Giacomo Colombo från Pompette
Giacomo delar med sig av sin kunskap om vin, druvor och områden. Till provningen serveras en middag som köket har komponerat för att möta vinerna. Läs mer om vinprovningen.
Längre fram väntar också julbord med premiär den 27 november. Se fler datum och planera ert nästa besök i vår kalender.
Varmt välkomna till Norra Hamnen 5 i Lysekil. För bordsbokning och frågor når ni oss på 0523-151 55 eller info@norrahamnen5.se.